Bireysel Terapi

Bireysel terapi, terapist ve bir danışanın dahil olduğu terapi sürecini içerir. Süreçte bireyin kendiyle ilgili farkındalık kazanmasıyla var olan problem alanları tespit edilerek birlikte yeni bir pencere açılması sağlanır.

Zaman zaman bir arkadaş, anne, baba veya kardeş dışında da güvenebileceğiniz bir kişinin sizi dinlemesine, anlamasına ve çözüm arayışında size ortak olmasına ihtiyaç duyarsınız. Tam da bu noktada, hayatınıza dışardan profesyonel bir gözün dâhil olması gerekir. Bir terapisti bu saydığımız güç kaynaklarınızdan ayıran profesyonel farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıkların en başında gizlilik, danışanı koşulsuz kabul, empatik yaklaşım, iyi bir dinleyici olabilmek sayılabilir. aileterapistiniz.com sizin için bu koşulları sağlamakla yüklümlüdür.

Sistemik yaklaşım bireyi sitemin bir üyesi olarak görür ve bireyde gerçekleşecek bir değişimin tüm sistemi etkileyeceğini savunur. Bu noktadan hareketle ’’ben değişirsem, her şey değişir” cümlesini ilke edinecek olursak; ’’tek başına terapiye gelmek ailemi, çevremi, annemi, babamı vs. değiştirmez, sorunlarımın üstesinden gelebilmem için karşımdaki de değişmeli” mantığından sıyrılmış oluruz. Bir makinenin parçalarının her biri onun çalışabilmesi için elzemdir; ancak bir parçayı değiştirirseniz makine artık başka bir makinedir.